Kajukenbo Česká republika

AKTUALITA

Reprezentace ČR byla na Mistrovství světa UWSKF opět úspěšná  

Na přelomu listopadu a prosince se v Budapešti konalo 4. mistrovství světa UWSKF. Tam také znovu vyrazila oficiální reprezentace Kajukenbo Česká republika. Přestože jsme byli početně malá reprezentace,  Česká republika opět získala skvělý výsledek. 

Přivezla celkem 17 medailí, 9x zlatá, 6x stříbrná a 2 bronzové.

Gratulujeme všem reprezentantům k jejich úspěchům.

PŘIHLÁŠKA DO SPOLKU

Stanovy Kajukenbo ČR

Co je Kajukenbo

KAJUKENBO  je hybridní bojové umění, které bylo primárně sestaveno z technik karate, juda, jiujitsu, čínského boxu (kung-fu) a kempo. Jeho počátky se datují v období po druhé světové válce na Havajských ostrovech. Původním cílem bylo vytvořit velmi tvrdé a efektivní bojové umění, které pomůže vítězit při pouličních konflktech. 

Kajukenbo je bojové umění, které si stále dřží tradiční hodnoty z původních stylů, ale současně není konzervativní ke svému rozvoji. V Kajukenbu jsou kata beze zbraní i s nimi, a technické stupně jako v jiných bojových uměních. Ale protože se jedná o hybridní bjové umění, je otevřené všemu, co ho dokáže obohatit a zlepšit. Přestože existují definované základy, každý cvičenec si může vytvořit pro sebe upravenou verzi.

Kajukenbo se postupně obohatilo o techniky z dalších bojových stylů, například Escrima či Pentajk Silat. je vhodné jak pro úplné začátečníky, tak i pro vyznavače jiných bojových umění. Už ze své podstaty je zajímavou cestou rozvoje pro vyznavače karate, juda, taekwondo, boxu a pro všechny další. Každý se může naučit něco nového nebo obohatit svými znalostmi a zkušenostmi ostatní. Zejména proto, že nabízí komplexní aplikace a kombinace technik za účelem efektivní sebeobrany. 

Historie Kajukenba

Základy Kajukenba byly vytvořeny na ostrově Oahu – Havaj v roce 1947. Tato část Havajských ostrovů byla zaplavená množstvím demobilizovaných vojáků a námořníků různých národností. Vznikaly velké národnostní a rasové problémy mezi Číňany, Japonci, Filipínci, Korejci a Američany. Situace v ulicích eskalovala do množství potyček. A tak se pět mužů - mistrů bojových umění - rozhodlo vytvořit sebeobranný systém. Byli to tito:

Walter Choo – Tang Soo Do Karate mistr,

Frank Ordonez – Jiu Jitsu expert

Joe Holckok – Judo mistr

Clarence Chang – mistr čínského boxu a Siu Lum Kung Fu

Adriano Emperado – Kenpo mistr a žák Wiliama Chow a Jamesa Mitosu.

                                   

 

Těchto pět mužů vytvořilo spolek černých pásů a dva roky tvořili nový systém.

Tak vzniklo KA / karate / JU / Ju jitsu a judo / KEN / kenpo/ BO/ čínsky box / - KA-JU-KEN-BO.

V roce 1950 byly založeny první školy KAJUKENBA na Havaji, odtud se rozšířily do USA, Střední a Jižní Ameriky a postupně i do Evropy (Portugalsko, Španělsko, Francie, Belgie).  Posledních pět let se toto bojové umění začíná prosazovat v Itálii, v Africe (Maroko, JAR) a na Slovensku.

 Původním účelem tohoto bojového umění bylo vypořádat se místní kriminalitou a pomoci lidem se bránitVýcvik byl tehdy velmi brutálníJeho cílem bylo být neporazitelnýmna ulici, takže trénink musel být reálný a studenti zápasili v plném kontaktu. Mnoho studentů tento trénink nezvládlo, avšak ti, kteří zůstalise vypracovali na tvrdé bojovníky.Několik studentů, se vypracovalo na mistry, James RobertsSid Asuncion, Aleju ReyesJoe HalbunaCharles Gaylorda Tony Ramos.

Sijo Adriano Emperado začal přidávat do Kajukenba i techniky z Hung Gar kung fu  a tak vznikaly kombinace tvrdých a měkkých technikOd  doby  Kajukenbo ukázalo velkézlepšení, začalo se rozvíjet a neustále se vyvíjí na otevřený styl, ochotný přijmout všeco funguje.  Protože Kajukenbo je hybridní bojové umění, složené z pěti základních umění, přebralo také i filipínské umění jako jsou Escrima , Arnis, indonéský a malajský Pentjak Silat, havajská Lua, obsahuje i kata, kata se zbraněmi a technické stupně jsou jako v jiných bojových uměních (osm žákovských a deset mistrovských).